تبلیغات
ایرانی؛شعر و شاعر - شاعر هفته هوشنگ ابتهاج
تاریخ : چهارشنبه 7 مهر 1395 | 06:52 ب.ظ | نویسنده : صبا منصورصفائیان

امیر هوشنگ ابتهاج سمیعی گیلانی با تخلص (( ه. الف سایه )) در 6 اسفند ماه سال ۱۳۰۶ در شهر رشت پا به هستی نهاد تا جهان اشعار هوشنگ ابتهاج ار به گوش جان بشنود. ابتهاج نخستین فرزند فاطمه رفعت و میرزا آقا خان ابتهاج و یکی از 4 فرزند و تنها پسر خانواده بود.
پدر هوشنگ ابتهاج آقاخان ابتهاج از مردان معروف رشت و مدتی رئیس بیمارستان پورسینای این رشت بود. هوشنگ ابتهاج شروع تحصیلات و ادامه‌ی تحصیلات ابتدایی و بخشی از تحصیلات دبیرستانی در مدارس عنصری ،قاآنی ،لقمان و شاهپور در شهر رشت و بعد برای کلاس پنجم متوسطه در دبیرستان تمدن تهران سپری نمود. در سال 1318 با موسیقی و سرودن شعر آشنا شد. هوشنگ ابتهاج در جوانی دلباخته دختری ارمنی به نام گالیا گشت که ساکن رشت بود و این عشق دوران جوانی دست مایه اشعار عاشقانه ‌ای گشت که در آن روز ها سرود. بعدها که ایران غرق خونریزی و جنگ و بحران گردید، شعری با اشاره به همان روابط عاشقانه‌اش با گالیا سرود.

در ادامه آثار و اشعار هوشنگ ابتهاج را نام می بریم :
نخستین نغمه ها، سراب، سیاه مشق، شبگیر، زمین، چند برگ از یلدا، یادنامه (ترجمه شعر تومانیان شاعر ارمنی، با همکاری نادرپور، گالوست خاننس و روبن)، تا صبح شب یلدا،یادگار خون سرو، حافظ به سعی سایه(دیوان حافظ با تصحیح هوشنگ ابتهاج)، تاسیان (اشعار هوشنگ ابتهاج در قالب نو)،هوشنگ ابتهاج در حال حاضر در آلمان در شهر کلن به سر می برد.برچسب ها: هوشنگ ابتهاج، شاعر هفته،

  • paper | بک لینک | فروش لینک